O SIS w Biuletynie PTI

W najnowszym biuletynie PTI (nr 4/2021) sporo o Sekcji Informatyki Szkolnej przy PTI. s.13

Sekcję prowadzimy wyłącznie wirtualnie, a poza członkami PTI udział w SIS mogą deklarować nauczyciele aktywni zawodowo, którzy po dołączeniu do sekcji stają się Sympatykami PTI. Już w pierwszych dniach po uruchomieniu zapisów do sekcji dołączyło 30 osób, głównie znakomitych nauczycieli informatyki szeroko znanych w tym środowisku

O samej inicjatywie i o działaniach i o znakomitych członkach naszej Sekcji, którzy stali się pierwszymi Sympatykami PTI.

Zachęcamy nie tylko członków Sekcji do przeczytania artykułów zawartych w ostatnim Biuletynie.

Znajdziecie tam:

  • Zwycięska gra konkursu GEEK – Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe (w kategorii implementacja gry na poziomie szkół średnich). Lorem Ipsum to wykreowany przez uczniów z Zakopanego unikatowy, złożony i przemyślany świat z ogromnym potencjałem do dalszego rozwoju oraz rozbudowy. (s. 57)

Gracz wciela się w Adama Mickiewicza, ale możliwe jest odblokowywanie postaci innych pisarzy. Imponuje mnóstwo pomysłowych artefaktów – Wieczne pióro pozwala poecie wejść do świata swojego utworu, by odkryć tajemnicę skażenia Fontanny Weny, w której napełniają swoje kałamarze wszyscy mieszkańcy Krainy Pisarzy.

  • Wywiad z Prezesem Wiesławem Paluszyńskim i  Jarosławem Mojsiejukiem, którzy przeprowadzili ekspertyzę  „Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych w Polsce ze strony potencjalnych dostawców wysokiego ryzyka”. (s.4)

    Wiesław Paluszyński: Musimy sobie zdawać sprawę, że w Chinach, państwie monopartyjnym i autorytarnym, wszelka aktywność pozostaje pod kontrolą władz. Chiny mają potężne aspiracje i zgodnie m.in. z przyjętym planem „Made in China 2025” zamierzają przodować technologicznie w strategicznych gałęziach przemysłu, takich jak: robotyka, urządzenia energetyczne, IT nowej generacji, elektromobilność, lotnictwo, zaawansowane materiały czy transport. (..) Formalnie Huawei jest oczywiście firmą prywatną, należącą do ok. 100 tys. pracowników. Nie mają oni jednak ani wpływu, ani kontroli nad swoją własnością. Sprawuje ją kontrolowany przez państwo „komitet związków zawodowych”.

  • Trochę o historii łączności mobilnej i odniesieniu do 6G opowiada Tomasz Kulisiewicz s.15

Sieci 1G (analogowe) i 2G (cyfrowe GSM) w zasadzie służyły do wykonywania połączeń głosowych, choć obsługiwały także transmisję danych z maksymalną prędkością 2,4 kbps (1G) i 9,6 kbps (2G, protokół CSD1). O prawdziwym Internecie mobilnym możemy mówić dopiero od uruchomienia w sieciach 2G pakietowej transmisji GPRS. Już w 1992 r. ruszyły prace nad 3G, w 1999 r

  • O cyfrowych ingerencjach w tożsamość człowieka pisze Jacek Grabowski. O wszczepianiu AI… nanoczujników i biologicznych robotach. s.21

Wiele wskazuje na to, że zbliżamy się nie tylko do momentu tzw. technologicznej osobliwości, w którym AI wyprzedzi mózg ludzki, lecz także do chwili, w której komputery i związana z nimi nasza tożsamość cyfrowa zostaną zintegrowane z naszymi ciałami, a może nawet z układem nerwowym.

  • O polskiej nazwie na … mejl propozycja prof. Andrzeja Blikle prof. Wojciecha Cellary oraz dr inż. Wacława Iszkowskiego s.38

Proponując polską formę nazwy poczty i listu elektronicznego – mejl, liczymy na Wasze zaangażowanie w jej rozpowszechnienie we własnych tekstach oraz wśród rodziny, przyjaciół, znajomych, współpracowników i korespondentów. Podobny apel kierujemy do redaktorów tekstów blogów, artykułów, książek itp.

  • O Algorytmach m.in  Facebooka.. pisze prof. Marek Hetmański s.49

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.