ExeBook – zadania w Libre Office

Czym jest exeBOOK?

ExeBOOK to zbiór zadań on-line przygotowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne, który stanowi pomoc i jest uzupełnieniem do programu informatyki w edukacji szkolnej.

Materiał został podzielony na odrębne zagadnienia zwane modułami, składające się wyłącznie z zadań, ćwiczeń i testów. Dobór zadań, kolejność realizacji poszczególnych jest niezależna i nie wymaga ukończenia jednego modułu, aby uruchomić kolejny. Oznacza to dowolność w doborze ćwiczeń jak i kolejności wykonywanych zadań.

Zadania mogą być użyte nie tylko jako uzupełnienie materiałów dydaktycznych, zadań z podręcznika czy zestawu ćwiczeń dla uczniów, mogą być również wykonywane krok po kroku, w proponowanej przez autorów kolejności, w celu nauczania poszczególnych modułów tematycznych z informatyki oraz pozwalają przygotować się do zdania egzaminu ECDL, który potwierdza kompetencje informatyczne z objętego konkretnym modułem zakresu wiedzy.

Szkołę rejestruje nauczyciel na stronie www.exebook.pl.

Nauczyciel po zalogowaniu się do exeBOOKa może:

  •  tworzyć grupy
  • generować kody dostępu dla uczniów, których przypisujemy do grup
  •  udostępniać grupie wybrane zadania
  • mieć podgląd na wyniki zadań samosprawdzalnych uczniów.

Dostęp do zbioru zadań wymaga zgłoszenia przez nauczyciela i około tygodnia oczekiwania na zwrotny mail wraz z kodem dostępu.

Z doświadczenia autorów tego opracowania wynika, że wielu nauczycieli i nie pracuje z podręcznikami do informatyki, a realizuje podstawę programową w oparciu o przygotowane własne zadania i ćwiczenia lub wyszukane takie zadania w sieci. Ten uporządkowany zbiór zadań pozwoli na uzupełnienie zadań, urozmaici proponowane dotychczas ćwiczenia podczas lekcji. Dla nauczycieli i uczniów pracujących z podręcznikiem będą to dodatkowe zadania i ćwiczenia do wyboru które wykonane w sposób zaproponowany przez autorów pozwolą skutecznie opanować umiejętności konieczne do przystąpienia do egzaminu ECDL.

Materiał ten stanowi wsparcie dla klas będących w programie „Klasa z ECDL” prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Zadania w exeBooku

Autorzy poszczególnych modułów zadbali o różnorodność proponowanych aktywności, wielostopniowość, a także kompleksowość ujęcia tematu, tak, aby uczeń samodzielnie na podstawie zadań mógł rozpocząć pracę z modułem od poziomu „zerowego”.

Można od razu ocenić ile jest zadań łatwych, trudnych a ile udostępnionych.

Przy każdym zadaniu dodane są informacje o numerze podstawy programowej dla szkoły podstawowej i średniej, korelacja z sylabusem ECDL oraz poziom trudności. To pozwala no indywidualny dobór ćwiczeń dla klasy, grupy, czy nawet pojedynczego ucznia.

Nauczyciel przydziela uczniom, grupom zadania i może sprawdzić ich wykonanie, a na podstawie procentowego wyniku przy wielu zdaniach wstawić oceny.

NOWE moduły z pakietu Libre Office!

W tym roku zostały opracowane 4 moduły zdań  z pakietu Libre Office:

  • Edytor tekstu
  • Arkusze kalkulacyjne
  • Bazy danych
  • Grafika menadżerska

Pozwala to na szersze zastosowanie zbioru ćwiczeń, a także łatwość pracy nad zadaniami przez uczniów w domu.

Do wszytskich zadań zostały opracowane przez Roberta Bednarza (członka naszej Sekcji) pliki w OO, a także dostosowane wszystkie zadania. Pozwala to tym samym korzystać nawet z dwóch różnych programów dla tego samego ćwiczenia. Szczególnie jest to przydatne przy ewentualnych zajęciach zdalnych, gdzie zdani jesteśmy na oprogramowanie, jakie posiada uczeń.

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.