Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodziliśmy 7 lutego 2023r. W Polsce organizatorem tego wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Przygotowali oni bogaty program obchodów DBI. Bardzo ważnym jego punktem była Gala z udziałem ekspertów. Podczas tego wydarzenia (my też tam byliśmy) nauczyciele, dyrektorzy szkół, edukatorzy oraz rodzice mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu aktualnej problematyki bezpieczeństwa w sieci czy sposobów pozytywnego wykorzystywania Internetu z uczniami. Prelegentami byli m.in. Kira Suchobojczenko, dr hab. Tomasz Grzyb, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, dr Ilona Kotlewska-Waś. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

scena DBI, przed nią tłum nauczycieli

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

Zachęcamy do aktywnego udziału w obchodach DBI. W ramach obchodów można organizować i rejestrować (na stronie www.dbi.pl) różne aktywności aż do końca marca. Każda zgłoszona placówka otrzymuje elektroniczny certyfikat uczestnictwa w akcji. Dużo propozycji znajduje się na naszej stronie www.sis.pti.org. Ponadto ciekawe kursy e-learningowe (dla małych i dużych) można znaleźć na portalu #OSE-IT Szkoła.

(T.M. i M.Ł.)