Wielokrotnie w różnych edukacyjnych zakątkach Internetu pojawia się, stające się już niemal sloganem, hasło – postulat: „Nie ma edukacji bez relacji”. Wielu świadomych tego pedagogów, stara się wykorzystywać najrozmaitsze sposoby, by dobre relacje z uczniami budować.
Na pewno służyć temu celowi może wspólne świętowanie, celebrowanie chwil wyjątkowych, ważnych, które stają się dzięki temu niezapomniane. A okazji do świętowania w szkole nie brakuje – w przeciwieństwie do czasu po lekcjach, jaki poświęcić można na przygotowanie niespodzianek. Tym bardziej na szacunek i wdzięczność zasługują te rzesze kreatywnych nauczycieli, które dzielą się w sieci przygotowanymi przez siebie materiałami. Proces ten szczególnie nasilił się podczas zdalnego nauczania, gdy publikacji takich pojawiło się bardzo dużo.
Aby te inspirujące treści nie zaginęły w czeluściach nauczycielskich grup facebookowych, w lutym 2021 r. powstał Kalendarz Świąt (Nie)typowych, który prowadzą Beata Chodacka i Alicja Podstolec. To one wyszukują, zbierają i porządkują w kolekcjach Wakelet materiały stworzone przez nauczycieli z całej Polski. Materiały są przeglądane, czasem wspólnie dyskutowane, a następnie umieszczane w kolekcji. Często informując autorów prac, że dodajemy ich pracę do kolekcji, spotykamy się z entuzjastycznymi reakcjami. Kalendarz ma swoich fanów, jest subskrybowany i udostępniany w wielu miejscach a z zasobów korzystają tysiące osób.
Każdy zbiór zaczyna się od wpisu – motywującego do poszanowania praw autorskich.
Materiały z tej okazji przygotowane przez nauczycieli.
👉 Jeśli skorzystasz z materiałów – zostaw reakcję! ❤️ Autorowi będzie miło!
➡️ I nie zapomnij o autorze, szerując materiały.
Jeżeli masz materiały z okazji tego święta, możesz je dodać w sekcji “Podziel się pomysłem!”💡
Jest też miejsce do zgłaszania swoich prac, które zostają później umieszczone w odpowiednich kalendarzach.
Prace prezentowane w kalendarzu to wiele prezentacji w Canvie lub w aplikacji Genially, z wykorzystaniem skryptów, często weryfikujących wiedzę, porządkujących informacje, to też zbiory ciekawych stron, filmów, a także ćwiczeń dla uczniów na róznego rodzaju platformach: Wordwall, LearningApss, Bambozzle itp. Najczęściej wykorzystywane są przez nauczycieli podczas zajęć wychowawczych.
Powstałe w ten sposób zbiory stają się pomocą i inspiracją dla innych, a niejednokrotnie też przypomnieniem, że jakieś święto nadchodzi (bo o ile o Bożym Narodzeniu, Walentynkach czy Pierwszym Dniu Wiosny pamiętają wszyscy, to już Dzień Pizzy czy Pluszowego Misia czasem nam umyka) i można tę okazję wykorzystać, by lekcja miała nieco inny charakter.
Zapraszamy nie tylko do inspirowania się naszymi kolekcjami, ale też dzielenia własnymi pomysłami.
Właśnie następuje odsłona ogromnej kolekcji prac związanych z nadchodzącymi Świętami!
Alicja Podstolec – nauczyciel języka polskiego w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych, wykładowca systemu językowo-migowego, prowadzi blog Nieprzeciętna Polonistka. Entuzjastka nauczania przez zachwyt, gamifikacji zajęć i oceniania kształtującego. Ambasadorka Wakelet. Członek grupy SuperBelfrzy RP.
Beata Chodacka – nauczyciel informatyki w V LO i SP 33 w Krakowie. Współtwórca zbioru zadań z informatyki exeBOOK. Współtwórca i współorganizator projektu „Klasa z ECDL”. Koordynator Merytoryczny w Centrum Mistrzostwa Informatycznego przy AGH. Ambasadorka Genially i Wakelet. Członek grupy SuperBelfrzy RP.