Tydzień temu przywiozłam do domu dyplom i nagrodę zdobytą na X Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół w Rummikub. Odbyły się one w Sztumie w Sztumskim Centrum Kultury. Mistrzostwa organizował Sławek Wiechowski założyciel klubu gier planszowych Pionkolandia. W Mistrostwach brali udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczyciele. Mistrzostwa dla nauczycieli organizowane były po raz VII.

Trochę historii…

Gra Rummikub została wymyślona przez Ephraima Hertzano (1912–1987). W czasie gdy wymyślił grę, w Rumunii, w której mieszkał została zakazana gra w karty. Inteligentny mężczyzna obszedł ten zakaz samemu tworząc ręcznie malowane tabliczki. Grał w nią z rodziną, znajomymi. Po pewnym czasie zaczął również sprzedawać grę zainteresowanym osobom.

Rummikub po raz pierwszy został wydany w Izraelu w 1950 roku, w 1980 roku pierwszy raz uzyskała tytuł gry roku. Rummikub został czterokrotnie grą roku. W tym również w Polsce.

Różne kraje organizują swoje mistrzostwa w tej grze, a od 1991 roku co trzy lata organizowane są Mistrzostwa Świata w Rummikub.

Zasady gry.

W grę można grać od 2 do 4 osób. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia. Do gry używa się 104 kostek w 4 kolorach ponumerowanych od 1 do 13. Aby gra była bardziej nieprzewidywalna znajdują się w niej dodatkowo dwa jokery. Każdy gracz swoje kostki układa na specjalnych tabliczkach. Gra polega na jak najszybszym pozbyciu się kostek ze swojej tabliczki, przy ściśle określonych zasadach.

Na czym polega fenomen gry?

Sądzę, że proste zasady gry, krótki czas rozgrywek, nieprzewidywalność dostarczają graczom cały wachlarz emocji. Przy stole mogą znaleźć się osoby w różnym wieku i wspólnie cieszyć się zabawą pod wpływem dużej dawki adrenaliny.

Osobiście zakupiłam gry planszowe w ramach projektu CMI. Służą mi one jako pomoce do nauczania matematyki, rozwoju logicznego myślenia. Pomagają w koncentracji. Uczą spostrzegawczości. Rozwijają wyobraźnię, kreatywność. Przede wszystkim uczą rywalizacji, współzawodnictwa, stosowania zasad fair play.

Kiedy grać w szkole?

Uważam, że granie w gry planszowe integruje graczy. Dlatego gram z uczniami, przy każdej możliwej okazji. Gdy w szkole jest niewielu uczniów, gdy idę na niezapowiedziane, nagłe zastępstwa. Na wycieczkach, piknikach… Ogranicza mnie jedynie wyobraźnia…

A czy Wy korzystacie na zajęciach z gier planszowych? Jeśli tak, podzielcie się z nami informacjami.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.