Światowy Dzień Hasła

Dziś Światowy Dzień Haseł – taki moment na przypomnienie, że warto zadbać w dzisiejszym cyfrowym świecie o bezpieczeństwo własnych danych, zdjęc, wiadomości.

Nasi członkowie:

Joanna Hamiti Pani InformaTIK,

Tomasz Mikołajczyk Pan Informatyk

Iwona Cugier Cyfrowitubylcy

Mateusz Łysek Belfrybazgrolą

przygotowali ciekawe wpisy, które rekomendujemy!

Przypominamy też artykuł Joanny Hamiti na temat haseł!

Ważne zasady

Dzisiaj obchodzimy światowy dzień hasła komputerowego i przy tej okazji chciałam przypomnieć o kilku ważnych zasadach ich tworzenia:
1️⃣ Im dłuższe hasło, tym jest ono bezpieczniejsze️
2️⃣ Hasło powinno zawierać kombinację liter A – Z, a – z, cyfr 0 – 9, oraz znaki specjalne !@#$%^&* itp.
3️⃣ Używaj polskich liter!
4️⃣ Pamiętaj! Dobre hasło opisuje rzeczywistość! Np. Hasło LubięLody$mi3t@nkowe! Jest hasłem, na którego złamanie, potrzeba 2 miliardy lat (według https://www.security.org/how-secure-is-my-password/ )
5️⃣ Twórz hasła na przykład metodą Diceware
6️⃣ Stosuj różne hasła do każdego konta!
7️⃣ Zmieniaj hasła systematycznie!
8️⃣ Stosuj menegery haseł np. Lastpas, Bitwarden, 1Password itd.
9️⃣ Nie twórz haseł z połączenia imion bliskich osób i dat ich urodzenia
1️⃣0️⃣ Nie twórz haseł z wyrazów słownikowych i haseł encyklopedycznych!

Idealne Hasło nie istnieje

Przez długi czas pokutowało przekonanie, że im dłuższe i bardziej skomplikowane hasło, tym lepiej. Teza ta przez lata była wtłaczana do głów czy to uczniów podczas zajęć informatyki (wszelakie plakaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, kodeksy i zasady), czy na wyższych szczeblach przez działy IT poszczególnych firm. Niejednokrotnie było to również wymuszane przez politykę bezpieczeństwa poszczególnych narzędzi. Niech pierwszy rzuci kamień, kto z nas nie zobaczył nigdy komunikatu „hasło musi posiadać 1 wielką literę, 2 znaki specjalne, cyfry, musi różnić się od poprzedniego minimum w 50% i nie zawierać Twojej daty urodzenia ani loginu…”.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ na stronie Paninformatyk.com.pl

Ale ciekawym elementem jest stworzenie z uczniami generatora haseł:

Możemy zatem z uczniami spróbować opracować generator losowych (czy pseudolosowych) haseł. Poruszyć zagadnienie mechanizmu „zaproponuj silne hasło” odpowiadając na pytania: dlaczego hasło zaproponowane przez program może być skuteczniejsze, niż wymyślone przez człowieka? W jakim celu hasła losowane przez przeglądarkę zawierają znaki specjalne, liczby, wielkie litery? Sky is the limit. Przykładowa realizacja w Scratchu poniżej:

 

Ciekawe linki

Na blogu Cyfrowitubylcy, jak zawsze mnóstwo ważnych i wartościowych linków!

Przydatne linki:

  • haveibeenpwned.com – strona, na której można sprawdzić, czy nie wyciekły dane (adres, hasła…)
  • Taki wyciek był m.in. na popularnych witrynach: Canvy (2019), Animoto (2018), MyHeritage (2017). Wyciekły też dane ze sklepu Morele (2018), o czym można przeczytać na stronie Niebezpiecznika.
  • How Secure Is My Password – strona do sprawdzenia siły hasła
    Uwaga: Mimo, że posiada “kłódkę” nie wpisujemy prawdziwego hasła. Taką zasadę powinniśmy stosować zawsze na tego typu stronach. Więcej o tym w kolejnym artykule Niebezpiecznika Przestań sprawdzać, czy strony mają kłódki.
  • Program Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą – o wartościach w internecie (nie tylko o bepieczeństwie), darmowy, dla nauczycieli i edukatorów wszystkich poziomów
  • Konferencja Safer Internet z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021
  • Przystań w sieci – projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów w całej Polsce. Twórcy projektu – Facebook, NASK i UNICEF Polska – zwracają w nim uwagę na zagrożenia online i podpowiadają, jak sobie z nimi radzić.

Uwaga: strona posiada nieważny certfikat! 😉

 

Hasło - jest ważne!