Dziś Światowy Dzień Haseł – taki moment na przypomnienie, że warto zadbać w dzisiejszym cyfrowym świecie o bezpieczeństwo własnych danych, zdjęc, wiadomości.
Nasi członkowie:
Joanna Hamiti Pani InformaTIK,
Tomasz Mikołajczyk Pan Informatyk
Iwona Cugier Cyfrowitubylcy
Mateusz Łysek Belfrybazgrolą
przygotowali ciekawe wpisy, które rekomendujemy!
Przypominamy też artykuł Joanny Hamiti na temat haseł!
Ważne zasady
Idealne Hasło nie istnieje
Przez długi czas pokutowało przekonanie, że im dłuższe i bardziej skomplikowane hasło, tym lepiej. Teza ta przez lata była wtłaczana do głów czy to uczniów podczas zajęć informatyki (wszelakie plakaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, kodeksy i zasady), czy na wyższych szczeblach przez działy IT poszczególnych firm. Niejednokrotnie było to również wymuszane przez politykę bezpieczeństwa poszczególnych narzędzi. Niech pierwszy rzuci kamień, kto z nas nie zobaczył nigdy komunikatu „hasło musi posiadać 1 wielką literę, 2 znaki specjalne, cyfry, musi różnić się od poprzedniego minimum w 50% i nie zawierać Twojej daty urodzenia ani loginu…”.
Cały artykuł do przeczytania TUTAJ na stronie Paninformatyk.com.pl
Ale ciekawym elementem jest stworzenie z uczniami generatora haseł:
Możemy zatem z uczniami spróbować opracować generator losowych (czy pseudolosowych) haseł. Poruszyć zagadnienie mechanizmu „zaproponuj silne hasło” odpowiadając na pytania: dlaczego hasło zaproponowane przez program może być skuteczniejsze, niż wymyślone przez człowieka? W jakim celu hasła losowane przez przeglądarkę zawierają znaki specjalne, liczby, wielkie litery? Sky is the limit. Przykładowa realizacja w Scratchu poniżej:
Ciekawe linki
Na blogu Cyfrowitubylcy, jak zawsze mnóstwo ważnych i wartościowych linków!
Przydatne linki:
- haveibeenpwned.com – strona, na której można sprawdzić, czy nie wyciekły dane (adres, hasła…)
- Taki wyciek był m.in. na popularnych witrynach: Canvy (2019), Animoto (2018), MyHeritage (2017). Wyciekły też dane ze sklepu Morele (2018), o czym można przeczytać na stronie Niebezpiecznika.
- How Secure Is My Password – strona do sprawdzenia siły hasła
Uwaga: Mimo, że posiada “kłódkę” nie wpisujemy prawdziwego hasła. Taką zasadę powinniśmy stosować zawsze na tego typu stronach. Więcej o tym w kolejnym artykule Niebezpiecznika Przestań sprawdzać, czy strony mają kłódki. - Program Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą – o wartościach w internecie (nie tylko o bepieczeństwie), darmowy, dla nauczycieli i edukatorów wszystkich poziomów
- Konferencja Safer Internet z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021
- Przystań w sieci – projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów w całej Polsce. Twórcy projektu – Facebook, NASK i UNICEF Polska – zwracają w nim uwagę na zagrożenia online i podpowiadają, jak sobie z nimi radzić.
Uwaga: strona posiada nieważny certfikat! 😉