Prawo autorskie – czy możemy na stronie internetowej szkoły umieścić film….

Witam 🙂 Takie pytanie odnośnie praw autorskich… Czy możemy na stronie internetowej szkoły umieścić film, na którym nasi uczniowie śpiewają z podkładem muzycznym lub tańczą do muzyki znanych wykonawców? Jasna sprawa, że najczęściej są to tylko fragmenty wystąpień naszych uczniów, które np. rodzice czy dziadkowie chcieliby obejrzeć.

Dowiedz się więcej: Prawo autorskie – czy możemy na stronie internetowej szkoły umieścić film….

Zapewnie wielu z Was teraz właśnie ma podobne dylematy… więc ja tu krótko napiszę coś, co może Wam się przydać, ale jednocześnie zaznaczę, że nie jestem prawnikiem, więc proszę w sądzie sie na ten wpis nie powoływać, bo i tak Was wyśmieją. Niemniej jednak, zawsze to jakaś wskazówka.

Dozwolony użytek edukacyjny.

To słowo klucz – zapraszam do lektury różnych stron, które to opisują:

https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/warto-wiedziec/dozwolony-uzytek

Poniżej ciekawy artykuył pewnej kancelari prawnej (zbnalazłem to przez wyszukiwanie – to żadna reklama konkretnej kancelarii). W nim jest bardzo ciekawy akapit:

Jako uzupełnienie możliwości jakie daje dozwolony użytek w oświacie, warto wspomnieć o art. 35 ustawy o prawie autorskim, który reguluje kwestie użycia utworów objętych ochroną podczas „ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych”. Artykuł ten jest obwarowany dwoma warunkami: nieodpłatnie wykonywanie i odtwarzanie rozpowszechnionych utworów, nie może łączyć się z osiąganiem pośrednio lub bezpośrednio żadnych korzyści majątkowych, oraz występujący artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia. Można więc, w ramach wydarzeń szkolnych, zarecytować wiersz, wystawić sztukę teatralną, zagrać na żywo utwór muzyczny lub zaśpiewać piosenkę i na przykład wyświetlić jej tekst.

A gdzie umieścić taki film?

PeerTube pozwala stworzyć własną platformę wideo, całkowicie niezależną od niczego i nikogo.

PeerTube jest zdecentralizowaną platformą. Oznacza to, że nie ma jednego podmiotu, który decyduje o tym, jakie treści można umieszczać na PeerTube, a jakie nie. Każdy może postawić własną instancję i ustalić na niej zasady moderacji. Instancje „rozmawiają” ze sobą – można subskrybować kanały umieszczone na innej instancji niż ta, na której mamy założone konto.

https://joinpeertube.org/

Polecam przeczytać artykuł: https://www.internet-czas-dzialac.pl/odcinek-27-zalety-peertube-nad-youtube/

A jeśli chcecie, możecie założyć sobie tam konto: https://video.internet-czas-dzialac.pl/

Oto przykładowe filmy – jeden o Google, drugi, mojego autostwa – o Python.