CodeWeek 2022 – ciekawe platformy

Minął pierwszy tydzień ogólnoeuropejskiego święta programowania – Code Week PL
Mimo, że nazwa sugeruje tydzień aktywności, w rzeczywistości kodujemy znaczenie dłużej – od 8-23 października. Tradycyjnie Polska znajduje się w czołówce zgłoszonych inicjatyw. Polacy wiedzą, że tworzenie szczególnych treści cyfrowych – programistycznych, to w dzisiejszych szansa na samorealizację, rozwój, a w niektórych przypadkach, ciekawą pracę w przyszłości.
Z radością obserwuję narodziny pasji u moich uczniów. Czasami wykraczają znacznie ponad treści Podstawy Programowej – “wsiąkają” tworząc w scratchu lub na innych platformach np. Flowlab Game Creator. Z łatwością rozwiązują zadania na Code.org, poruszają się swobodnie w świecie Minecrafta.
Ćwiczenia programowania to doskonała gimnastyka dla umysłu. Wiedza i umiejętności, nabyte niejako przy okazji, pomagają nie tylko w nauce innych przedmiotów – matematyki, fizyki, biologii, chemii – ale i w codziennym życiu, ucząc rozwiązywania problemów. Programowanie kształci dokładność i skrupulatność, wyrabia nawyk precyzyjnego i starannego działania.
“Kodowanie często wymaga szukania nieoczywistych sposobów na rozwiązanie danego problemu. Rozwijana na lekcjach kreatywność może być wykorzystana w dziedzinach bardzo odległych od informatyki – np. w sztuce”.*
Stąd…Let’s Get Coding!