App Smashing – Rok Lema

App Smashing, czyli łączenie funkcjonalności kilku różnych aplikacji

Wykorzystanie wielu aplikacji do przygotowania jednej pracy to dziś codzienność. Warto uczniom pokazać, że mnogość rozwiązań nie jest uciążliwa, a jedynie pozwala na coraz ciekawsze rozwiązania.

W taki sposób właśnie powstała wirtualna wystawa prac uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. W zadaniu, które było dość proste: “Przygotuj w postaci plakatu motto – z okazji roku Stanisława Lema”. W opisie i wyjaśnieniu zaproponowałam uczniom wybranie i zilustrowanie takiego cytatu, który odnosić się będzie do życia szkolnego.

Podczas pracy, jak zawsze przy takich okazjach, powtórzyliśmy zasady korzystania z praw autorskich dla prac graficznych i literackich.

Uczniowie mieli dostępne łatwe w obsłudze on-linowe edytory dla grafiki: takie jak usuwanie tła (https://www.remove.bg/), tworzenie ciekawych napisów (https://cooltext.com/), czy zbiór bezpłatnych zdjęć (https://pixabay.com/pl/) i grafik (https://creazilla.com/).

Prace uczniowie przygotowywali w Canva.

Mając konto nauczycielskie “edu” mogę tworzyć w nim zespoły i zapraszać w prosty sposób do korzystania z wersji mocno wzbogaconej o dostęp do wielu płatnych normalnie zdjęć i opcji programu. Dostęp do prac uczniów w wersji edytowalnej pozwala na pobranie plakatów do druku (wysokiej jakości PDF ze spadami na wydruk) oraz do wirtualnej wystawy w postaci plików graficznych. Uczeń oddaje pracę jako zadanie do weryfikacji nauczyciela.

Wystawa w WAKELET

Wszystkie ciekawe prace można zebrać w w aplikacji do gromadzenia i opisywania różnego rodzaju materiałów i projektów, a następnie łatwo udostępnić innym uczniom do obejrzenia, a nawet skomentowania poprzez odpowiednią reakcję. Wybierając przy zarządzaniu kontem, konto edukacyjne, w prosty sposób możemy utworzyć uczniom również konta w Wakelet, choć w tym przypadku nie jest to konieczne. Zebrane prace wyglądają ciekawie, choć nie uzyskałam efektu “WOW”. Ale dla pokazania wzajemnie prac jest to doskonałe miejsce. Można osadzić cały zbiór na dowolnej stronie i móc oglądać.

Wystawa w Wakelet: https://wke.lt/w/s/xn768D

Prezentacja Emazee

Dla lepszego efektu, dla publikacji na stronie szkoły wykorzystałam aplikację do tworzenia prezentacji emazze. Jest wśród dostępnych szablonów “Gallery” stwarzający imitację wirtualnej wystawy. Całość przygotowana w ten sposób działa bardzo ładnie, niewielkim nakładem pracy. Oczywiście można osadzić pracę na stronach internetowych pobierając kod embed, albo udostępniając link do wystawy.

Wyszło świetnie – wystawa już została obejrzana ponad 350 razy, bo licznik wyświetleń pokazuje się w panelu autora.

Powered by emaze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.