OctoStudio – Scratch w nowym wydaniu

OctoStudio!

Nowa aplikacja do nauki programowania dla najmłodszych i nie tylko. Każdy znajdzie tutaj moc inspiracji, możliwość rozwijania swoich pasji poprzez interakcję z otoczeniem i rówieśnikami.
OctoStudio zmienia sposób, korzystania z telefonów komórkowych i tabletów, umożliwia tworzenie własnych historii i gier w dowolnym miejscu i czasie. Można robić zdjęcia i nagrywać dźwięki, ożywiać je za pomocą bloków oraz wysyłać swoje projekty znajomym i rodzinie.

Grupa polskich nauczycieli informatyki, biorących udział w projekcie CMI była z wizytą studyjną w USA organizowaną przez Cyfrowy Dialog

Jak to polscy nauczyciele – od razu chętni do współpracy zdecydowali się dołączyć do zespołu tłumaczy-wolontariuszy i podjąć przygotowania tłumaczenia na język polski, aby był dostępny od dnia premiery OctoStudio. Ania Nowak Bartłomiej Socha Tomasz Mikołajczyk Maciej Gołębiowski i Paweł Bednarczyk. Przez prawie pół roku nie mogli o OctoStudio praktycznie nic mówić, ale prace trwały cały czas aż do dnia dzisiejszego. Dnia premiery!

JAK DZIAŁA?

Nowa aplikacja, której symbolem jest ośmiornica, miała swoją premierę w październiku 2023 r. Została ona opracowana przez Lifelong Kindergarten, grupę badawczą MIT Media Lab, twórców Scratcha, najpopularniejszego na świecie języka kodowania dla dzieci.

Co ważne, nowa aplikacja jest całkowicie bezpłatna, bez reklam i zakupów.

Rozszerzanie kreatywnych możliwości

OctoStudio, zaprojektowane specjalnie dla dzieci i rodzin w społecznościach z ograniczonym dostępem do komputerów i łączności internetowej lub bez takiego dostępu, znacznie rozszerza możliwości angażowania się w kreatywne działania z technologiami cyfrowymi. Dzieci mogą tworzyć projekty również w trybie offline, bez żadnych opłat za transmisję danych.

Interakcja ze światem

Można tworzyć interaktywne historie, wykorzystując zdjęcia i dźwięki ze swojej okolicy. Można tworzyć gry, które reagują na przechylenie telefonu lub tworzyć wspólne projekty z przyjaciółmi.

Nauka międzykulturowa

W procesie tworzenia projektów OctoStudio rozwijane są ważne umiejętności rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia, jednocześnie ucząc się pomysłów obliczeniowych w znaczącym i motywującym kontekście. Grupa Lifelong Kindergarten współpracuje z nauczycielami z Brazylii, Chile, Indii, Korei, Meksyku, RPA i innych krajów na całym świecie. OctoStudio ma na celu zaangażowanie uczniów w różnych kontekstach kulturowych w wyrażanie swoich pomysłów i zainteresowań.

OctoStudio jest dostępne na iOS i Androida – całkowicie bezpłatnie, bez reklam i zakupów w aplikacji.

Ważne linki:

Strona www: octostudio.org

FAQ: https://octostudio.freshdesk.com/en/support/solutions/150000194481

Aplikacja (iOS): https://apps.apple.com/app/octostudio/

Aplikacja (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.mit.octostudio