Nowy Numer “Domeny”

W najnowszym numerze „Domeny” piszemy o wyzwaniach związanych z rozwojem nowoczesnych technologii – w aspekcie bezpieczeństwa, prawa i etyki, ekologii i gospodarki, a także przemian społecznych.

Jak deklaruje redaktor naczelna Anna Kniaź:

Paradoksalnie Internet, zbliżając ludzi, otworzył wielkie obszary konfliktu wszystkich ze wszystkimi. Zamiast oczekiwanej wspólnoty mamy walkę zamkniętych w swoich bańkach informacyjnych plemion, które nie chcą żadnej współpracy. Te plamiona zwalczają się wzajemnie nawet w jednym kraju. Terabajty danych stały się towarem, a teraz również amunicją na Ukrainie. Bez naszego udziału, a czasem – co gorsza – świadomości, trwają bezpardonowe zmagania o nowy podział świata, wykorzystujące możliwości nowych technologii.  (…)

Zderzyliśmy się z płynną rzeczywistością, którą ponad 20 lat temu przewidział filozof Zygmunt Bauman, pisząc, że płynne są: miłość, lęk, życie, czasy i inwigilacja. Nie posłuchaliśmy jego ostrzeżeń o upadku norm społecznych; na naszych oczach do lamusa odchodzą pojęcia: zobowiązań, których trzeba dotrzymywać, i praw zwyczajowych. Normy stały się relatywne i płynne, tworzymy je ad hoc i zmieniamy, gdy się nie sprawdzają.

Wszystkich, którzy są zainteresowani tą metaperspektywą na nasz zamieniający się świat zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Domeny”. Piszemy w nim o:

Numer kończą jak zwykle felietony. Zachęcamy do przeczytania tekstów o:

Pełne wydanie dostępne jest na stronie: https://portal.pti.org.pl/domena. Zachęcamy także do zapisu na prenumeratę elektroniczną: https://portal.pti.org.pl/domena/#prenumerata.