Konkurs „Digital Wizards” – edycja ogólnopolska 2025

Sekcja Informatyki Szkolnej Polskiego Towarzystwa Informatycznego zaprasza do udziału w drugiej edycji programu „Digital Wizards”! Konkurs organizowany przez Fundację KPMG w Polsce skierowany jest do uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych z całego kraju. Partnerami tegorocznej edycji konkursu są: firma Google Polska oraz firma Dell Technologies Polska

Celem jest rozwijanie wiedzy z zakresu nowych technologii oraz wspieranie młodych talentów.

Zasady programu

Program obejmuje cztery kluczowe obszary:

  • Sztuczna inteligencja (AI),
  • Cyberbezpieczeństwo,
  • Marketing cyfrowy,
  • Higiena cyfrowa.

Uczestnicy będą weryfikować swoją wiedzę podczas kolejnych etapów:

  1. Etap szkolny (online) – od 13 do 19 stycznia 2025 r.
  2. Etap wojewódzki (stacjonarny) – 14 marca 2025 r.
  3. Finał ogólnopolski „DigiFest” w Warszawie – 30 maja 2025 r.

Nagrodą główną dla 16 laureatów jest udział w obozie naukowym „DigiCamp” w sierpniu 2025 r. oraz sprzęt komputerowy.

Zdjęcia z tegorocznego DigiCamp – dostępne na stronie konkursu.

Rejestracja szkół rusza 2 stycznia 2025 r. na stronie digitalwizards.pl.


Eksperci programu

W skład komisji ekspertów wchodzą wybitni specjaliści:

  • Beata Chodacka - koordynator merytoryczny programu

    Wiceprezes Oddziału Małopolskiego PTI, założycielka i przewodnicząca Sekcji Informatyki Szkolnej przy PTI, animatorka działań na rzecz edukacji informatycznej takich jak konkursy (m.in.. TIK?-TAK!, “Geniallne Miejsca”, „GEEK”, “Zaprogramuj Smoka?”, „Moja Szymborska”), Małopolski Dzień Uczenia się, “Małopolska koduje”. Współautorka gier na Dzień Bezpiecznego Internetu, CyberGuard z 2024 roku miała ponad 100 tysięcy graczy. Pasjonat e-learningu, autorka kursów e-learningowych dla dzieci i młodzieży, współtwórca zbioru zadań z informatyki exeBOOK. Współtwórca i współorganizator projektu „Klasa z ECDL”. Koordynator Merytoryczny w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego przy AGH. Wpisana na Honorową Listę 100. Członek honorowy PTI, członek grupy SuperBelfrzy RP.

  • Iwona Cugier - Cyberbezpieczeństwo

     

    Na Liście Honorowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych za działalność na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Nauczycielka informatyki, trenerka w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog, blogerka, http://cyfrowitubylcy.blogspot.com/). Autorka programów szkoleniowych, scenariuszy, artykułów i materiałów dot. programowania, kształcenia kompetencji cyfrowych, nauki zdalnej. Od 2016r. zaangażowana w ogólnopolskie programy dotyczące cyberbezpieczeństwa: Cybernauci (program Fundacji Nowoczesna Polska), Asy Internetu (realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą i Google). Współpracowała z Fundacją GoCarrots – prowadziła cykl szkoleń z marketingu cyfrowego, biznesu w kanałach cyfrowych, cyberbezpieczeństwa. Dla Centrum Rozwoju Edukacji EDICON prowadzi warsztaty łączące Design Thinking z informatyką. Członek grupy Superbelfrzy RP, Leading Teacher for Poland, Microsoft Innovation Educator Expert, Microsoft Innovative Educator Fellow.

  • Zyta Czechowska - Higiena Cyfrowa

    Właścicielka i dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl. Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna- rewalidacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych intelektualnie. Ukończyła studia podyplomowe z logopedii, jest Trenerem Umiejętności Społecznych-TUS. Trenerka i metodyczka edukacji specjalnej, włączającej i cyfrowej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Prowadzi warsztaty i szkolenia Rad Pedagogicznych. Wykładowczyni akademicka na kierunku oligofrenopedagogika i autyzm. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Trenerka Umiejętności Społecznych. Autorka książki “Jak nie zgubić dziecka w sieci”.

  • Dawid Łasiński - Marketing Cyfrowy

    Twórca postaci/marki osobistej Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. Laureat nagród: POP Science 2022, Twórca Roku 2021, Digital Shaper 2020, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2019 i honorowy członek LISTY100 – listy osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Twórca autorskich kursów i szkoleń związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji i budowaniem marki osobistej.

  • Wojciech Wątor - Sztuczna Inteligencja

    Pasjonat nowoczesnych rozwiązań  w edukacji  i neurodydaktyki.  Autor poradnika „Sztuczna inteligencja w edukacji” i bloga edukacjajutra.com

  • Grzegorz Szyjewski - Systemy informatyczne

    Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału PTI. Przedsiębiorca zajmujący się projektowaniem i wytwarzaniem dedykowanych systemów internetowych. Właściciel produktu secretVote, systemu do głosowań zdalnych. Od lat zaangażowany w program certyfikacji ICDL (ECDL) oraz EUCIP, w zakresie: projektowania, tworzenia i obsługi systemów teleinformatycznych do obsługi procesów certyfikacyjnych. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych we wspomaganiu obsługi procesów biznesowych. Prelegent podczas konferencji krajowych i zagranicznych. Ekspert Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Członek komitetów organizacyjnych/programowych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Zaangażowany w wiele konkursów i projektów edukacyjnych popularyzujących teleinformatykę wśród młodzieży. Autor systemu dla elektronicznego podręcznika exeBOOK. Entuzjasta wykorzystania nowoczesnych technologii w życiu prywatnym i biznesie.