Lista 100 jest inicjatywą Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.
Corocznie wybierane jest 100 osób, które na przestrzeni roku w wyjątkowy sposób przyczyniały się do rozbudowywania świadomości oraz kompetencji cyfrowych w naszym kraju.
Sekcja Informatyki Szkolnej to miejsce w PTI, które od początku istnienia chce mieć wpływ na podnoszenie kompetencji cyfrowych środowiska edukacyjnego. Wskazanie ciekawych, wartościowych konferencji, wydarzeń, organizacja konkursów, webinarów. Ale przede wszystkim skupienie wokół tej inicjatywy osób, które w znaczący sposób mają wpływ na takie działania.
Najliczniejszą grupę na tegorocznej liście stanowią pracownice oraz pracownicy szeroko rozumianej oświaty – szkół, uczelni wyższych oraz ośrodków kształcenia. Znaczącą grupę stanowią także osoby aktywne w organizacjach pozarządowych – fundacjach czy stowarzyszeniach. Co jest w zasadzie oczywiste, bo właśnie nauczyciele maja największy wpływ na kształcenie postaw i świadomego korzystania z kompetencji cyfrowych.
Tym bardziej cieszy nas, że wielu członków SIS zostało tegorocznymi laureatami listy 100!
Lista 100 za 2021 rok oraz Honorowa Lista 100 są publikowane na stronie internetowej SPRUC http://umiejetnoscicyfrowe.pl/lista100.
Uroczyste odczytanie Listy 100 odbędzie się w połowie stycznia, z przyczyn pandemicznych, online.
W kolejności alfabetycznej są to:
-
Karolina Antkowiak
nauczycielka informatyki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, fascynatka druku 3D, prowadzi Blog: Pani Informatyk. Przygotowuje do egzaminów zawodowych na kierunku technik informatyk. Microsoft Innovation Educator Expert. W SIS miała okazję występować podczas Listopadowego Klubu Informatyka. członek grupy Superbelfrzy RP.
-
Beata Chodacka
nauczycielka informatyki w V LO w Krakowie i w Szkole Podstawowej nr 33 w Krakowie, wiceprezes Oddziału Małopolskiego PTI, Przewodnicząca Sekcji Informatyki Szkolnej, animatorka konkursów informatycznych m.in “Geniallne Miejsca“. W ramach działań SIS wystąpiła podczas Listopadowego Klubu Informatyka, prowadziła również webinary dla nauczycieli i uczniów. Koordynator CMI na AGH. Członek grupy Superbelfrzy RP.
-
Beata Chojnowska-Gąsiorek
nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej Nr 6 w Gdyni, doradca metodyczny w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, wykładowca akademicki w Ateneum- Szkole Wyższej w Gdańsku. Microsoft Innovation Educator Expert, MIEE Fellow. Ambasador Wakelet, Certyfikowany Edukator Nearpod. Współtworzy na FB grupę “Zostań Ekspertem Microsoft“. Jest koordynatorem na Pomorzu w konkursie Geniallne Miejsca. Członek grupy SuperBelfrzy RP.
-
Bartosz Chyś
nauczyciel informatyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Gdańsku. Microsoft Innovation Educator Expert. Prowadzi blog Digitalni i kreatywni, grupy facebookowej: Digitalni i kreatywni-nauczyciele z pasją, finalista konkursu Nauczyciel Roku, członek grupy Superbelfrzy RP.
-
Iwona Cugier
nauczycielka informatyki w SP13 w Lesznie, autorka bloga Cyfrowi tubylcy. Trenerka w programach ogólnopolskich dot. programowania, cyberbezpieczeństwa, kompetencji cyfrowych, Design Thinking. Współpracuje z Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą, GoCarrots. Autorka scenariuszy i artykułów. Microsoft Innovation Educator Expert, Microsoft Innovative Educator Fellow. Członek grupy Superbelfrzy RP.
-
Maciej Danieluk
nauczyciel informatyki w zespole Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku, autor książki “TIK w Pigułce“, laureat konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019. Microsoft Innovation Educator Expert. Członek grupy SuperBelfrzy RP.
-
Łukasz Gierek
nauczyciel przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu. MIEExpert Microsoft Innovative Educator Expert, MIEFellow – Microsoft Innovative Educator Fellow, Skype Master Teacher, Wykładowca Akademicki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach – Kryminologia stosowana oraz Wykładowca Akademicki w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu – Informatyka. Prowadzi stronę Gierek.edu.pl, gdzie można dowiedzieć się wiele o druku 3D, technologii VR i AR.
-
Agnieszka Halicka
nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie, członek zarządu Sekcji Informatyki Szkolnej. Ambasadorka Genially, Wakelet i Flipgrid. Microsoft Innovation Educator Expert. Pracuje w sztabie konkursu “Geniallne Miejsca“. Prowadzi eduTriki. Członek grupy SuperBelfrzy RP.
-
Barbara Halska
nauczycielka przedmiotów zawodowych (informatyka) w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, nagrodzona tytułem Nauczyciel Roku 2014. Współautorka podręczników do kwalifikacji E13 na kierunku technik informatyk. Koordynatorka projektu, który sam napisała „Po technikum w pracę”. Promotorka prac, które zdobywają międzynarodowe sukcesy w Paryżu, Brukseli oraz Seulu. Członkini rady programowej CMI. Wpisana listę 100 po raz czwarty została HONOROWYM LAUREATEM LISTY 100
-
Adam Jurkiewicz
nauczyciel informatyki w 78 LO w Warszawie, prowadzi portal Python dla Szkół, autor książek: Koduj w Pythonie, Python 3. Członek zarządu Sekcji Informatyki Szkolnej, uczestniczył w Listopadowym Klubie Informatyka, członek SuperBelfrzy RP.
-
Tomasz Mikołajczyk
nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej Nr 9 w Tarnowskich Górach, prowadzi blog Pan Informatyk, uudytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji wg. ISO 27001 w administracji, członek grupy SuperBelfrzy RP.
-
Sebastian Pontus
nauczyciel w Szkole Podstawowej dla Chłopców w Katowicach, autor książek i publikacji w zakresie metodyki nauczania STEAM, robotyki, kodowania i programowania. Finalista Lego Teacher Award 2018, doradca metodyczny, szkoleniowiec w kilku firmach edukacyjnych. Autor bloga Mistrzowie Robotyki. Członek grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.
-
Aleksandra Schoen- Kamińska
nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka bloga Klikankowo, Współautorką scenariuszy i trener ścieżki muzycznej Cyfrowie DJe w programie #Superkoderzy fundacji Orange, Think i Akademii Młodego Hakera. Członkini grupy Superbelfrzy i Superbelfrzy Mini.
-
Dariusz Stachecki
dyrektor w Szkole Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, Organizator Ogólnopolskich „Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych (KASSK)”, przez wiele lat Członek Rady ds. Informatyzacji Edukacji – organu pomocniczego MEN oraz Zespołu ds. Strategii Edukacji MEN, członek SuperBelfrzy RP
-
Karolina Szulc
nauczycielka informatyki i fizyki w Powiatowym Zespole Szkół im. J.M. Ossolińskiego w Brzegu Dolnym, redaktor naczelna pisma “TIK w Edukacji“. Organizatorka Zlotów Innowacyjnych Dyrektorów i Nauczycieli.
Pierwsza lista ogłoszona była w 2017 roku i wpisała się kalendarz wydarzeń związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W latach ubiegłych, ogłaszaniu Listy 100 oraz wręczaniu dyplomów honorowych towarzyszyła okolicznościowa uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Jednym z nich był dyrektor generalny DG Connect Komisji Europejskiej, pan Roberto Viola. Nasza inicjatywa znalazła uznanie wśród innych, narodowych koalicji na rzecz umiejętności cyfrowych.
Partnerem wspierającym Listy 100 w roku 2021 jest Fundacja Orange.
Skład Kapituły Listy 100 za 2021 rok:
Agnieszka Aleksiejczuk, Iwona Brzózka-Złotnicka, Beata Chodacka, Monika Eilmes, Artur Krawczyk, Ewa Krupa, Anna Beata Kwiatkowska, Tomasz Łukawski, Artur Marcinkowski, Włodzimierz Marciński, Katarzyna Nosalska, Jolanta Okuniewska, Jacek Wojnarowski.
Polskie Towarzystwo Informatyczne od początku działalności zarówno Szerokiego Porozumienia jak i Listy 100 wspiera obie te inicjatywy.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.