W najnowszym numerze „Domeny” piszemy o wyzwaniach związanych z rozwojem nowoczesnych technologii – w aspekcie bezpieczeństwa, prawa i etyki, ekologii i gospodarki, a także przemian społecznych.
Jak deklaruje redaktor naczelna Anna Kniaź:
Paradoksalnie Internet, zbliżając ludzi, otworzył wielkie obszary konfliktu wszystkich ze wszystkimi. Zamiast oczekiwanej wspólnoty mamy walkę zamkniętych w swoich bańkach informacyjnych plemion, które nie chcą żadnej współpracy. Te plamiona zwalczają się wzajemnie nawet w jednym kraju. Terabajty danych stały się towarem, a teraz również amunicją na Ukrainie. Bez naszego udziału, a czasem – co gorsza – świadomości, trwają bezpardonowe zmagania o nowy podział świata, wykorzystujące możliwości nowych technologii. (…)
Zderzyliśmy się z płynną rzeczywistością, którą ponad 20 lat temu przewidział filozof Zygmunt Bauman, pisząc, że płynne są: miłość, lęk, życie, czasy i inwigilacja. Nie posłuchaliśmy jego ostrzeżeń o upadku norm społecznych; na naszych oczach do lamusa odchodzą pojęcia: zobowiązań, których trzeba dotrzymywać, i praw zwyczajowych. Normy stały się relatywne i płynne, tworzymy je ad hoc i zmieniamy, gdy się nie sprawdzają.
Wszystkich, którzy są zainteresowani tą metaperspektywą na nasz zamieniający się świat zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Domeny”. Piszemy w nim o:
- regulacjach UE w obszarze ICT (na ten temat dyskutują: dr Agnieszka Besiekierska, dr Joanna Mazur, dr hab. Arwid Mednis, Jarosław Mojsiejuk, Wiesław Paluszyński, Artur Piechocki, dr Tomasz Kulisiewicz)
- przygotowaniu dokumentacji dotyczącej cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych (Paweł Henig)
- nieprawidłowościach i absurdach w polskim sektorze cybersec (Joanna Karczewska)
- wirtualnych influencerach (temat z poprzedniego numeru kontynuuje Ada Florentyna Pawlak)
- wielkości śladu węglowego przemysłu ICT (Mieczysław T. Starkowski)
- wdrażaniu AI w przedsiębiorstwach (relacja z Forum Teleinformatyki)
- wykorzystaniu technologii cyfrowych w rolnictwie i przemyśle spożywczym (Marek Zagórski)
- Nagrodzie Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2022 za eksperymenty związane ze splątaniem kwantowym oraz interferometrią (Tomasz Kulisiewicz)
- ochronie innowacji technologicznych i marki w branży IT (Paulina Giersz)
- wykorzystaniu robotów i mikrokontrolerów w edukacji (Tomasz Mikołajczyk)
- zasobach cyfrowych dla nauczycieli (Beata Chodacka)
- skali „luki IT” – czyli braku specjalistów na rynku (Tomasz Kulisiewicz)
- użyciu algorytmu Groovera (kolejny odcinek cyklu o nauczaniu informatyki kwantowej przygotowany przez Marek Perkowski)
- książkach „Chińczycy trzymają nas mocno” oraz „Kultura algorytmów”
Numer kończą jak zwykle felietony. Zachęcamy do przeczytania tekstów o:
- spoofingu (Janusz Dorożyński),
- najważniejszych tegorocznych wydarzeniach i wyzwaniach na Nowy Rok (Wiesław Paluszyński)
- braku logiki i elementach sakralnych w nauce (jak zwykle bardzo zabawnie pisze Michał Ogórek)
Pełne wydanie dostępne jest na stronie: https://portal.pti.org.pl/domena. Zachęcamy także do zapisu na prenumeratę elektroniczną: https://portal.pti.org.pl/domena/#prenumerata.