Webinary Laboratoria Przyszłości w praktyce

Na platformie edukacyjnej Ministerstwo Edukacji i Nauki znajduje się wpis: „Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań”.
Jak jednak angażować uczniów, odkrywać ich talenty oraz rozwijać zainteresowania, nie mając do tego odpowiednich kompetencji?
Nie w każdej szkole, która otrzymała sprzęt jest pasjonat, zdolny podołać temu zadaniu. W „Laboratoriach Przyszłości” nie przewidziano zaś środków na szkolenie nauczycieli.
I znowu – podobnie, jak w przypadku nauki zdalnej – z pomocą przychodzą sami nauczyciele – praktycy, fachowcy w swojej dziedzinie, mający wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu sprzętu na swoich zajęciach. Z inicjatywy Agnieszki Halickiej i Beaty Chodackiej, zaangażowali się w projekt „Laboratoria Przyszłości w praktyce”.  Powstał on w ramach Sekcji Informatyki Szkolnej (SIS) przy PTI.
Odbyły się już pierwsze spotkania szkoleniowe – online, w grupie na facebooku:

Kolejne webinary

  • spotkanie z Karoliną Antkowiak – ekspertem od druku 3D oraz Dawidem Łasińskim vel Pan Belfer, który opowie, jak wykorzystać szkolny sprzęt audio-video
  • Tomasz Mikołajczyk opowie o zastosowaniu microkontrolerów.
Przydatne linki:
Mamy sprzęt – i co dalej czyli o projekcie „Laboratoria Przyszłości w praktyce” (w artykule: jak „ruszyć”, kto poprowadzi szkolenia w ramach projektu, o długopisach 3D)
Zasoby na platformie Wakelet
Na przykładzie konkretnej szkoły
Długopisy 3D w edukacji i terapii – doskonałą publikacja autorstwa Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej, do pobrania na stronie bloga Specjalni.pl. W niej nie tylko porady, ale również przykłady prac, szablony, scenariusze…
Oczywiście zachęcam dołączyć do grupy facebookowej Laboratoria Przyszłości w praktyce i…uczestniczyć w kolejnych spotkaniach. Ich wykaz znajduje się w grupie.